Android Magazine

Drukuj fotoalbum

GOCLEVER TAB R83 MINI – test

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego Android Magazine 12/2012

Nie ukrywam, że bardzo sceptycznie podchodziłem do 8-calowego dziecka firmy GOCLEVER. Głównie dlatego, że przez większość czasu mam styczność z tabletami, które kosztują minimum 900 zł. Wszystkie urządzenia poniżej tej kwoty wydają się być niemal takie same. R83 pozytywnie mnie zaskoczył.

Design i wykonanie

GOCLEVER-TAB-R83 02

Nie lubię tego stwierdzenia, ale widać wzorowanie się na iPadzie. GOCLEVER TAB R83 MINI wygląda dobrze, ale dużo gorzej jest już z wykonaniem. Tablet w całości zrobiony jest z plastiku. Tylna obudowa wyglądem udaje aluminium, ale to też plastik. Na dodatek mało wytrzymały, ponieważ nietrudno wybrzuszoną tylną obudowę wcisnąć do środka.

U góry tabletu znajdują się przyciski głośności (identyczne jak w iPadzie) oraz aparaty (z przodu i z tyłu). Bok tylnej obudowy skrywa odstający czarny panel, na którym znajdują się wszystkie złącza i przycisk Power. Są to:

 • miniHDMI
 • microSD
 • miniJack 3,5 mm
 • microUSB 2.0 OTG
 • DC 2,5 mm 5V 2A

Wyposażenie

GOCLEVER-TAB-R83 03

Byłem pozytywnie zaskoczony liczbą złącz i obsługą kart pamięci do 32 GB (8 GB pamięci wewnętrznej to trochę za mało jak na tablet o takich możliwościach). Z drugiej strony zabrakło obsługi GPS, Bluetooth, radia FM i… ładowania przez USB. Użytkownik skazany jest na ładowarkę DC. Co ciekawe, w zestawie z tabletem znajduje się kabel USB Host do przesyłania plików na tablet z zewnętrznych źródeł czy po prostu podpinania do niego dysków zewnętrznych lub modemów.

Mój model testowy miał ogromne problemy z modułem WiFi. Ledwo łączył się z siecią, a jeżeli już tego dokonał, łatwo tracił połączenie. Bardzo sprawny moduł WiFi to podstawa w urządzeniu, które nie posiada wbudowanego modemu 3G. Jak się okazało, mój R83 MINI to pojedynczy taki przypadek. Model sklepowy nie powinien mieć najmniejszych kłopotów z modułem WiFi.

Ekran

Ekran w R83 MINI jedna z jego największych zalet. Tablet posiada 8-calowy wyświetlacz IPS o przekątnej 1024 × 768 pikseli. Zgrabnie obsługuje 5-punktowy dotyk, ale niestety pod pewnymi kątami zawodzi. Na wprost jest czytelny, ale wystarczy trochę go odchylić i czcionka zaczyna się szarpać, a barwy zmieniają swój odcień. Do czułości na dotyk nie mogę się przyczepić, choć oczywiście nie jest to poziom z droższych modeli.

System i oprogramowanie

GOCLEVER-TAB-R83 04

Tablet na starcie działa na czystym, praktycznie niezmodyfikowanym Androidzie 4.1 Jelly Bean. To ogromny plus dla producenta, że nie decydował się na Androida 4.0, jak konkurencja w większości przypadków. Inna kwestia, że świeższy system wbrew pozorom aż tak dużo nie zmienia. Przykładowo, taki Google Now na niewiele się zda, jeśli użytkownik będzie posiłkować się wyłącznie WiFi, a tablet nie posiada modułu GPS. Oczywiście lepiej mieć świeższy system, niż go nie mieć.

System obsługuje się wyłącznie za pomocą wirtualnych przycisków ekranowych. Producent dodał wirtualne przyciski głośności, polską klawiaturę, czytnik e-booków Cool Reader, przeglądarkę plików, Office Suite oraz grę Angry Birds. Zaimplementował też narzędzie do tworzenia własnych gestów do obsługi systemu. Niestety nie byłem w stanie żadnego poprawnie stworzyć. Zostawił też oryginalną przeglądarkę (zamiast zmienić ją na Chrome) i odtwarzacz muzyczny w starszej wersji.

Wydajność

GOCLEVER-TAB-R83 05

Wydajność GOCLEVER R83 MINI TAB to jego największa zaleta. Tablet został wyposażony w dwurdzeniowy układ RockChip 1,6 GHz, który doskonale sobie radzi nawet z najnowszymi grami. To nie jest tablet, w którym można pograć tylko w Angry Birds czy inne dwuwymiarowe gry. R83 MINI TAB poradzi sobie z Fruit Ninja, Need for Speed: Most Wanted, Dead Space, Mass Effect: Infiltrator czy Dead Trigger.

Nieco gorzej wygląda samo działanie systemu. Zdarzają mu się lagi, chwile zawahania np. podczas przewijania pulpitów zapełnionych widżetami. Poza tym jednak działa względnie płynnie.

Podsumowanie

GOCLEVER R83 MINI TAB wyprzedza możliwościami konkurencję w swojej kategorii cenowej (tabletów do 500 zł). Daleko mu do jakości znanej z Nexusów, ale trzeba pamiętać, że jest od nich tańszy o blisko połowę. Wiele osób doceni wygodę korzystania z 8-calowego ekranu, będącego kompromisem między 7 a 10 calami. R83 MINI TAB stanowi niezłą propozycję na prezent pod choinkę dla dziecka, jeżeli rodzice nie chcą wydawać fortuny. Nie nadaje się najlepiej do czytania e-booków, ale gier czy oglądania filmów już prędzej. Dość wygodnie przegląda się na nim strony internetowe, ale trzeba mieć na uwadze czcionkę, która odpycha przy pewnych kątach patrzenia.

Dane techniczne

 • Waga: 418 gramów;
 • Wymiary: 210 × 162 × 10 mm;
 • Ekran 8″ LCD IPS 1024×768, 4:3, podświetlenie LED, 5-punktowy dotyk;
 • Dwurdzeniowy układ RockChip RK3066 1.6GHz (Cortex A9 DUAL CORE, GPU Mali400MP4);
 • 1 GB RAM;
 • 8 GB pamięci wewnętrznej;
 • Aparat 2 Mpix oraz przedni 0,3 Mpix;
 • 3G z HSPA+, pobieranie do 42 MB/s;
 • HDMI, czytnik microSD, microUSB, OTG, port DC 2,5 mm 5V 2A;
 • bateria 3800 mAh;

Ocena

Design: 3/6
Jakość wykonania: 2/6
Oprogramowanie 3,5/6
Wydajność: 4,5/6

Ocena końcowa: 3,5/6

Autor: Bartosz Dul

Lubię pisać, lubię Androida, lubię muzykę, rower i nie pochłaniam kawy. Prowadziłem Android.com.pl, współprowadziłem jeden z największych blogów tech. w Polsce - Komórkomania.pl. Redaktor naczelny AndroidMagazine.pl