Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Instalacja CyanogenMod 10 na HTC One X za pomocą OS X

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego Android Magazine 01/2013

Nie lubię Sense. Nie lubię nakładek. Ta od HTC jest akurat wyjątkowo atrakcyjna, ale pomimo tego wolę gołego Androida. Kilka funkcji w CyanogenModzie (oparty o Android 4.1.x Jelly Bean) jest jednak wartych grzechu, jak chociażby tak zwane „Quiet Hours”, których mi brakuje w Nexusie 4. Jest jeszcze jedna ogromna zaleta CM10 – jest znacznie szybszy od Androida obciążonego przez producenta. Różnica jest na tyle duża, że subiektywnie mój One X działał płynniej z CyanogenModem 10 niż HTC One X+ z Sense.

Z góry podpowiem, że operacja zakończyła się sukcesem i chciałbym podziękować twitterowiczom za pomoc w przepisach dla OS X, za pomocą którego przeprowadzałem całą operację.

Ostrzeżenie: Przez poniższe kroki prawdopodobnie stracisz gwarancję na swój telefon. Ani ja, ani Android Magazine, nie odpowiadamy za ewentualne problemy, które mogą wyniknąć z próby zainstalowania jakiegokolwiek niestandardowego oprogramowania. Całość wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Wymagania

 • HTC One X
 • kabel USB microUSB
 • Mac z OS X (w moim przypadku 10.8 Mountain Lion)
 • połączenie z Internetem

Przepis

Pierwszym krokiem jest zrobienie roota:

 1. Należy pobrać „fastboot” dla OS X z adresu http://morid.in/fastbootosx.
 2. Teraz musimy go zainstalować, a robimy to uruchamiając Terminal i wpisując następującą komendę, w jednej linii, którą zatwierdzamy Enterem:
  • ADB Install Mac.sh
 1. Teraz musimy udać się na stronę http://htcdev.com/bootloader/ i założyć na niej konto.
 2. Następnie wystarczy wybrać z prawej strony „Get Started”.
 3. Teraz wybieramy interesujący nas model z listy – w przypadku HTC One X było to „All Other Supported Models”.
 4. Wciskamy „Begin Unlock Bootloader” poniżej.

HTC prowadzi Was przez całą procedurę krok po kroku, ilustrując dodatkowo każdy punkt, więc nie powinniście mieć problemów z dotarciem do mety. Sam robiłem to po raz pierwszy i wszystko odbyło się prawidłowo. Należy jedynie pamiętać, że komendy, które kreator każe wpisywać w wierszu poleceń Windows, zwyczajnie wpisujemy pod OS X w Terminalu – innych różnic brak.

Następnym krokiem jest instalacja ClockworkMod ROM Manager:

 1. Udajemy się pod adres http://morid.in/clockworkmod i klikamy w wersję w drugiej kolumnie przy naszym modelu telefonu, aby ją pobrać. Podczas pisania tego artykułu, dla One X było to 5.8.4.0.
 2. Pobieramy też interesujący nas ROM: klikamy w „Download ROMs” przy „HTC One X (GSM)” i wybieramy, w tym przypadku, „CyanogenMod Nightlies” oraz najnowszy z listy.
 3. ROM CM10 kopiujemy do pamięci telefonu (na kartę SD) na przykład do katalogu /Downloads/. Do tego celu polecam aplikację Android File Transfer (pobieramy ją stąd: http://morid.in/androidfiletransfer).
 4. Teraz telefon wprowadzamy w tryb fastboot poprzez zrestartowanie telefonu i równoczesne przytrzymanie przycisków „Power” i „Volume Down” (analogicznie z pierwszymi dwoma krokami w kreatorze HTC ze strony HTCDev.com).
 5. Podłączamy telefon do komputera i wybieramy na nim tradycyjny tryb USB.
 6. W Terminalu wpisujemy (podając prawidłową dla Waszego przypadku ścieżkę do pliku):
  fastboot flash recovery '/Users/moridin/Downloads/recovery-clockwork-5.8.4.0-endeavoru.img'
 7. Po zakończeniu kroku 6. rozpakowujemy plik „recovery-clockwork-5.8.4.0-endeavoru.img” i wyciągamy z niego plik „boot.img”
 8. Następnie wpisujemy (poprawiając ścieżkę, jeśli jest inna) do Terminala:
  fastboot flash boot '/Users/moridin/Downloads/boot.img'
 9. Odłączamy telefon od komputera po zakończeniu operacji z kroku 8.
 10. Restartujemy telefon i wprowadzamy go w tryb fasboot tak jak w kroku 4.
 11. Po restarcie pojawi się menu, po którym nawigujemy przyciskami regulacji głośności, a wybór zatwierdzamy przyciskiem „Power” – tym razem z menu wybieramy „Recovery.”
 12. WAŻNE: Wybieramy kolejno opcje „Wipe Data”, „Wipe Cache” i „Wipe dalvik cache.”
 13. Teraz pozostaje nam zainstalować sam ROM, który wcześniej przegraliśmy do pamięci telefonu, a konkretnie na kartę SD.
 14. Z menu wybieramy „Install ZIP/update”, odnajdujemy CM10 w miejscu, do którego go przegraliśmy i zatwierdzamy wybór!
 15. Po zakończeniu kroku 14, wykonujemy restart telefonu jeśli takowy jest konieczny (już bez przytrzymywania czegokolwiek).
 16. Voilá!

Po zakończeniu całej procedury wypada jeszcze dograć Google Apps, których nie ma domyślnie w CM10. W tym celu należy …

 1. Udać się tutaj: http://morid.in/gapps.
 2. Pobrać wersję prawidłową dla naszego ROMa, czyli w przypadku CM10 będzie to „20121011 JB” (JB od Jelly Bean 4.1.x; są też wersje dla CM10.1, CM9 i CM7).
 3. Przegrać plik na kartę SD, na przykład do /Downloads podobnie jak w przypadku ROMa w pierwszej części tego poradnika.
 4. Uruchomić telefon w trybie Recovery i wykonując kroki 11, 14 i 15 (bez kroku 12: opcji „Wipe Data/Cache/davlik cache”) wybierając z listy plik zawierający Google Apps zamiast ROM CM10.

Mam nadzieję, że po powyższej lekturze udało Wam się zainstalować wybrany ROM na Waszym telefonie. Przepis powinien być podobny dla innych modeli HTC, oczywiście z delikatnymi różnicami.

Uwaga: CyanogenMod ma wbudowaną aplikację do uaktualniania jądra systemu i codziennie udostępnia nowsze wersje swojego ROM-a, do których nie jest już wymagane uruchamianie telefonu w trybie Recovery. Updater CM10 ukryty jest w opcjach:

 • Settings -> About -> CM Updater

Smacznego!

Autor: Wojtek Pietrusiewicz

Przepada za zielonymi i kwaśnymi jabłkami, uwielbia motoryzację i fascynuje się fotografią. @morid1n na Twitterze, @moridin na App.Net.

 • Dużo trzeba zmieniać w przypadku gdy aktualizujemy Wildfire S? ;)

 • Kusząca propozycja, powiedz, wszystko działa jak należy czy są jeszcze jakieś niedociągnięcie???

 • W wypadku komend w terminalu nie trzeba wpisywać ścieżki z palca – wystarczy przeciągnąć plik do okna i sama się wstawi :)