Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Wi-Reader Pro DW17 – akumulator, router Wi-Fi i czytnik kart

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego Android Magazine 04/2013

Przedwczoraj Naczelny dał mi tajemniczo wyglądającą paczuszkę. Wrzuciłem ją do torby i nie wyjmowałem do dzisiejszego wieczoru. Z pewną dozą niepewności obracałem małe srebrne urządzenie w rękach, zastanawiając się, do czego też może służyć. Nagle nad moją głową zapaliła się żarówka! Zaskoczony przebłyskiem inteligencji, obejrzałem się za siebie. Niestety, myliłem się. To tylko Żona wchodziła do pokoju i zapaliła światło. Nie pozostało mi nic innego jak wyjąć instrukcję i zobaczyć, z czym to się je.

Wash & Go

PW1_7308

Wi-Reader Pro, oznaczony dodatkowo symbolem DW17, to kilka urządzeń w jednym małym opakowaniu. Ciut większym, niż pudełko papierosów. Srebrny plastik nie daje poczucia wysokiej jakości, ale za tę cenę nie należy oczekiwać nie wiadomo czego. Na jego górnej części znajdziemy cztery diody: pierwsza sygnalizuje ładowanie się urządzenia, druga stan karty SD, trzecia stan sieci Wi-Fi, a czwarta informuje o tym, czy Wi-Reader jest w ogóle włączony. Urządzenie ma również cztery złącza oraz włącznik-przełącznik, którym można wprowadzić go w tryb akumulatora lub routera. Prawa strona produktu tajwańskiego Apotop mieści złącze RJ-45, pozwalające na podłączenie do Internetu za pomocą skrętki, port micro USB służący do ładowania oraz wspomniany przełącznik. Przód z kolei ma pełne złącze USB, które przyjmuje pendrive’y oraz slot na karty SD.

Do czego to wszystko służy?

PW1_7310

Tryb Router – W tym stanie Wi-Reader może służyć jako bezprzewodowy hotspot, wspierający jednocześnie trzy urządzenia. Połączenie może być rozprowadzane również za pomocą kabla ethernetowego oraz umożliwia urządzeniom dostęp do danych zapisanych wewnętrznej pamięci, na kartach SD lub na pendrivie. Za pomocą stosownych aplikacji dla iOS i Androida można kopiować zdjęcia, filmy i dokumenty oraz wymieniać się nimi pomiędzy różnymi urządzeniami.

Tryb Akumulator – Wbudowany w Wi-Readera akumulator ma pojemność 2600 mAh, czyli o 1200 mAh więcej od iPhone’a 5 i 500 mAh więcej od Nexusa 4. W każdym wypadku powinno to wystarczyć na pełne naładowanie któregokolwiek z powyższych telefonów. To porównywalna wartość do zewnętrznych akumulatorów, z tą różnicą, że za podobną cenę otrzymujemy również funkcjonalność routera.

Wi-Reader po podłączeniu do komputera może również służyć jako czytnik kart SD.

Aplikacja Wi-Reader

Wi-Reader na Nexus 4 01Program jest dostępny zarówno w Google Play na Androida, jak i w App Store jako uniwersalna aplikacja wspierająca iPhone’a i iPada. Testowałem obie wersje na telefony – są do siebie bardzo podobne oraz mają bardzo zbliżone możliwości, poza drobnymi różnicami w interfejsie użytkownika. Można oczywiście pobierać pliki bezpośrednio z Wi-Readera, a dokładniej z podłączonego pendrive’a lub karty SD, oraz ładować je z telefonu czy tabletu. Sam interfejs aplikacji rozpoznaje typy plików, więc gdy jest ich dużo, łatwo je znaleźć w „inteligentnych” folderach, grupujących odpowiednio filmy, zdjęcia i muzykę. Jest również tradycyjne drzewko ze strukturą katalogów.

Aplikacja ma jednak jeszcze kilka nierozwiązanych problemów – między innymi niestabilność funkcjonowania na Nexusie 4. iOSowy odpowiednik spisywał się znacznie lepiej pod tym względem. Prędkość downloadu i uploadu plików z karty SD również nie zachwycała.

Warto?

Wi-Reader na Nexus 4 02Wi-Reader Pro DW17 kosztuje około 300 zł – nie jest to wygórowana kwota za możliwości, jakie oferuje routero-czytniko-akumulator. W komplecie nie otrzymujemy niestety ładowarki, ale możemy go naładować tą dostarczoną z telefonem – testowałem z trzema różnymi i nie było problemów. Najbardziej jednak podoba mi się fakt, że wbudowany akumulator, który służy tradycyjnie do zasilania produktu firmy Apotop, może również naładować nam do pełna telefon. Dodatkowo, otrzymujemy podróżny router, który znakomicie sprawdzi się w szczególności w starszych hotelach, które nie oferują Wi-Fi, a jedynie kabel ethernetowy. A schodząc na romantyczną kolację, możemy bezprzewodowo przesłać sobie zdjęcia na telefon lub tablet, celem dalszej obróbki lub natychmiastowej publikacji w Internecie.

Dane techniczne

Producent: Apotop
Model: Wi-Reader Pro DW17
Cena: około 300 PLN
Akumulator: 2600 mAh
Złącza: USB, micro USB (do ładowania), SD/SDHC, RJ-45
Funkcje: router, czytnik kart SD/SDHC, przenośny akumulator

Ocena

Design: 3/6
Jakość wykonania: 3/6
Oprogramowanie: 3/6
Wydajność: 3/6

Ocena końcowa: 3,5/6

Oceny starałem się wypośrodkować pomiędzy Androidem a iOSem. Niestety aplikacje są nierówne. Przykładowo, wersja na iOS otrzymałaby 4/6, a Androidowa 2/6 w kategorii Oprogramowanie. Niska cena jednak rekompensuje zarówno jakość wykonania, jak i niektóre wady. Dodatkowa połówka w końcowej ocenie wynika z faktu, że Wi-Reader znakomicie działa jako dodatkowy akumulator.

Autor: Wojtek Pietrusiewicz

Przepada za zielonymi i kwaśnymi jabłkami, uwielbia motoryzację i fascynuje się fotografią. @morid1n na Twitterze, @moridin na App.Net.