Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Google Play w nowej szacie – nowe nie zawsze znaczy lepsze

W ostatnich dniach do Google Play trafiła aktualizacja dla Google Maps. Oprócz poprawionej funkcjonalności doczekaliśmy się także zmiany wyglądu na ten znany z Google Now. To już kolejna aplikacja w której zaimplementowano nowy interfejs.

image

Podobna zmiana dotknęła także sam sklep Google Play. O ile aplikacja na smartfony została zaktualizowana już jakiś czas temu, o tyle wersja przeglądarkowa otrzymała nowy wygląd dopiero wczoraj. ​​Według mnie najciekawszą zmianą jest zastosowanie technologii AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), dzięki niej strona ładuje się szybciej. Od teraz po każdym kliknięciu strona nie musi się wczytywać ponownie – wczytują się tylko zmienione elementy. DOBRZE!

image

Jak widzicie prezentuje się dużo bardziej minimalistycznie i estetycznie (zakładki zostały zredukowane do minimum). Na minus zmieniła się strona poświęcona zainstalowanym oraz kupionym aplikacjom. W moim przekonaniu karty są zdecydowanie za duże. Dodatkowo zniknęła możliwość zdalnego odinstalowywania i aktualizowania. ŹLE!

image

Wciąż również brakuje możliwości sortowania zainstalowanych aplikacji, czy też oddzielnej zakładki dla kupionych i tych darmowych. Najgorsze jest jednak to, że nie mamy już możliwości podglądu co jest zainstalowane na każdym z naszych urządzeń tak jak na obrazku poniżej. ŹLE! (TRAGICZNIE! Pragnę zauważyć, że kiedyś istniała zakładka z listą zakupionych aplikacji. przyp. – red. nacz.)

image

W sklepie pojawiła się także lista życzeń, która do tej pory zarezerwowana była dla smartfonwej wersji. Jednak żeby nie było zbyt optymistycznie, pozycje z listy możemy tylko usuwać/dodawać po wejściu w daną aplikację.
Również sam dostęp do listy jest utrudniony. Otóż jest ona dostępna tylko na stronie głównej Google Play. ŹLE!

image

Duże zmiany zaszły też w wyglądzie profilu każdej aplikacji. Od teraz ich ikony są dużo większe. Podobnie jest z filmem i screenami (ich format zmienił się z PNG na WebP) promującym aplikację. O zgodności jesteśmy informowani przez krótki komunikat. Natomiast jeśli na niego klikniemy uzyskamy podgląd zgodności z każdym naszym urządzeniem. DOBRZE!

image

Jeśli chcemy sprawdzić jakie uprawnienia posiada aplikacja musimy nacisnąć przycisk Zainstaluj, dodatkowo po wybraniu urządzenia do instalacji wyświetla nam się informacja kiedy ostatnio z tej aplikacji korzystaliśmy na danym urządzeniu.

image

W poprzedniej wersji mieliśmy możliwość filtrowania i sortowania opinii. Po aktualizacji opcje te zniknęły. Może się to okazać szczególnie irytujące dla osób chcących znaleźć użytkowników borykających się z podobnym problemem, korzystających z tego samego urządzenia i wersji aplikacji. ŹLE!

image

Spore zmiany dotknęły moduł wyszukiwania. Po wpisaniu interesującej nas frazy otrzymujemy wynik ograniczony do 48 aplikacji. Zabrakło również możliwości filtrowania aplikacji, czy też podziału na płatne i bezpłatne. ŹLE!

image

Jak widzicie, zmian jest sporo. Jeśli chodzi o wygląd – zdecydowana większość zmian jest na plus. Sklep Play został uproszczony, lecz odbiło się to na jego funkcjonalności.

Ostatnie poczynania firmy z Mountain View świadczą o tym, że wspomniany interfejs graficzny ma zamiar zaszczepić w każdej aplikacji dla Androida. Miejmy nadzieję, że w sam system również zostanie odświeżony.

Źródło: androidpolice