Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Nvidia zrobi konkurencję Samsungowi?

Kryzys. Dla jednych już się skończył, dla innych ciągle trwa. Dla Nvidii dopiero się rozpoczyna. Po bardzo dobrych wynikach finansowych w zeszłym roku – podyktowanych między innymi dobrą sprzedażą Nexusa 7 (i innych urządzeń Asusa z układami Tegra 3) – nadszedł czas niepokoju.

Tegra 4 została zaprezentowana 6 stycznia br., jej siostra Tegra – 4i – 44 dni po niej (jakaś klątwa?). Żadna z nich nie wywróciła rynku do góry nogami (jak to było w przypadku Tegry 3). Najnowszy SoC Nvidii sprzedaje się najzwyczajniej w świecie słabo. Czyżby na tyle słabo, żeby Nvidia musiała sama napędzać popyt na nie?

I tak i nie. Nie, dlatego że ta firma nie ma w zwyczaju produkowania urządzeń (wyjątek stanowi Nvidia Shield i urządzenie referencyjne) i większość prac musiałaby zlecać podwykonawcom, co zdecydowanie odbiłoby się na cenie produktu końcowego. Tak, bowiem na stronie internetowej benchmarku GFXBench pojawił się wynik tabletu Nvidii o nazwie Nvidia Tegra Note Premium.

image

W rankingu zajmuje miejsce drugie zaraz za Nvidią Shield (z zestawienia po kilku dniach zniknął lider – Sony Xperia Z Ultra). Urządzenie – jak sama nazwa wskazuje – działa w oparciu o autorski układ Nvidii. Z pewnością jest to jeden z najnowszych – Tegra 4 lub 4i. Osobiście skłaniam się ku temu pierwszemu. Dlaczego?

„Note” w nazwie sugeruje, że będzie to większe urządzenie, w którym zastosowanie Tegry 4 nie będzie tak problematyczne jak w mniejszych smartfonach (Tegra 4 jest zdecydowanie większa od 4i). Natomiast słabszy wynik od konsoli Shield (Tegra 4) może być spowodowany niższym taktowaniem procesora: Shield – 1912 MHz, Note – 1810 MHz.

image

Pozostałe informacje jakie udało się zarejestrować przez benchmark to wersja systemu Android – 4.2.2 – oraz rozdzielczość ekranu – 1280×800. Jak widzicie nie jest tego wiele. Jednak już na podstawie tego możemy wyciągnąć pewne wnioski.

image

Jeden. Nazwa oraz podzespoły wskazują, że urządzenie będzie bezpośrednim konkurentem dla Samsunga Galaxy Note II bądź Note 8.0. Dwa. Urządzenie z dużym prawdopodobieństwem będzie posiadać rysik. Trzy. Dobrze zoptymalizowany system i baza gier (TegraZone) będą dużym walorem tego urządzenia.

Źródło: GFXBench