Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Ubuntu Edge – kwintesencja Androida i Ubuntu

Zapewne nie jeden z was słyszał o projekcie Ubuntu for Android. Było o nim głośno pod koniec zeszłego roku. Firma Canonical zapowiedziała premierę tego przedsięwzięcia na trzeci kwartał tego roku.


Celem tego projektu jest połączenie smartfona i komputera w jedno urządzenie z dwoma systemami. Domyślnie uruchomiony Android przechodziłby do trybu działania w tle po podłączeniu do monitora, a w jego miejsce uaktywniałoby się Ubuntu. Rozszerzyłoby to znacząco możliwości telefonu, gdyż na monitorze moglibyśmy robić wszystko to co dotychczas robiliśmy na smartfonie a na dodatek mielibyśmy dostęp do zaawansowanych programów systemu Ubuntu, a w nich m.in.: Firefox, Thunderbird czy LibreOffice.

Dotychczas zapewniano, że system będzie bezproblemowo działał nawet na smartfonach z dwurdzeniowymi procesorami i 1GB RAM. Mimo wszystko Canonical postanowiło dać przykład producentom jak powinien wyglądać supersmartfon łączący cechy komputera i zwykłego smartfona.

image

Ubuntu Edge będzie posiadał prawdopodobnie: wielordzeniowy procesor , 4GB RAM, 128GB pamięci flash, 4.5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1,280 x 720 HD pokryty szafirowym szkłem, dwie kamery: tylna – 8 Mpix, przednia – 2 Mpix, moduł Dual-LTE, dual-band 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4, NFC, GPS, złącze MHL, 3.5mm jack, Silicon-anode Li-Ion battery (pokrycie anody krzemowymi nanodrutami pozwoli na zmniejszenie masy baterii i zwiększenie prędkości jej ładowania).

image

Specyfikacja ta może się jednak zmienić, bo smartfon jest ciągle w fazie projektowania. Firma zdecydowała się sfinansować jego produkcję przez portal Indiegogo. W ciągu 30 dni ma zamiar zebrać 32 miliony dolarów. Wydaje się więc niemożliwym wprowadzenie tego projektu w życie, jednak suma dotacji wynosi już ponad 3,3 mln, co pozwala wierzyć, że urządzenie zobaczymy w maju 2014 r. – jak zapowiada producent.

Źródło: Indiegogo