Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Ujawniono wyniki sprzedaży za II kwartał. Liczby sprzyjają Samsungowi

Firma Trendforce opublikowała swoje dane na temat sprzedaży smartfonów w drugim kwartale tego roku. Jest kilka niespodzianek, jednak nie zabrakło też rozczarowań.

W II kwartale na rynek trafiło 221 mln urządzeń. Jest to wzrost w stosunku do I kwartału o 6,6% i o 34,1% w stosunku do analogicznego okresu rok temu. Prognozuje się, że w całym 2013 roku wzrośnie o około 32% by na koniec roku wynieść 928 mln sztuk. Tyle tytułem wstępu.

image

Największym wygranym II kwartału jest nie kto inny jak południowokoreański gigant. Samsungowi udało się sprzedać w tym okresie 71 mln urządzeń, a w tym 23 mln sztuk SGS’ów IV. Tym samy nowy flagowiec stał się najszybciej sprzedającym urządzeniem z systemem Android i jednocześnie najlepiej sprzedającym się smartfonem w drugim kwartale.

Największy konkurent Samsunga – Apple – nie ma aż tylu powodów do zadowolenia. Sprzedał bowiem „tylko” 22 mln sztuk iPhone’a 5. Natomiast całościowa sprzedaż urządzeń z tej serii wyniosła 27 mln, co stanowi 30% spadek w ujęciu kwartalnym, ale i również (według Apple) wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 20%. Udział firmy w rynku smartfonów w II kwartale spadł do 12,1%.

Przejdźmy teraz do krajów orientu. Czeka tu na nas Huawei. Drugi największy wygrany dzisiejszego zestawienia. Nie tylko stał się trzecim największym producentem smartfonów w II kwartale, ale i odzyskał prowadzenie na rodzimym rynku. Udało mu się bowiem sprzedać aż 14 mln urządzeń.

Podobnie jak Huawei próg 10 milionów udało się przekroczyć Lenovo i Coolpad. Ostatni chiński producent – ZTE – ulokował się na ósmej pozycji z sprzedażą ok. 10 milionów urządzeń. To duży sukces dla chińskich marek. Szacuje się, że ich sprzedaż w porównaniu do zeszłego roku wzrosła o 44%.

Zestawienie zamykają Tajwańczycy (tak, wiem, że to prowincja Chin, ale ich smartfony niewiele mają wspólnego z tymi chińskimi, to zupełnie inna liga). Mimo dobrej sprzedaży HTC One nie udało im się poprawić sprzedaży i zanotowali kolejny spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. Szkoda.

image

Jeśli chodzi o sprzedaż słuchawek z różnych przedziałów cenowych to najgorzej wypada sektor high-end, zanotowano bowiem spadek o 4 p.p.. Zdecydowanie lepiej wypadły tańsze urządzenia: low-end – wzrost o 2 p.p. i mid-range wzrost o 3 p.p..

Na koniec kilka prognoz. Według szacunków Trendforce sprzedaż smartfonów z sektora mid-range wzrośnie do końca III kwartału o około 8,6% i osiągnie 130 milionów sztuk. Będą one również stanowić ponad 50% urządzeń sprzedawanych na całym świecie.

Źródło: Trendforce