Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Czytamy magazyny w… Książkach Play!

Książki Play pojawiły się w Polsce dwa tygodnie temu. Oprócz naszego kraju wsparcie dla nowej usługi dostało dwanaście innych krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Węgry, Irlandia, Holandia, Portugalia, Rumunia i Szwecja. Tym samym książki stały się drugą najpopularniejszą usługą w Google Play (pierwsza to oczywiście aplikacje).

Jednak jak sami pewnie zdążyliście zauważyć nie jest zbyt kolorowo. Książki są drogie i brakuje pozycji w naszym ojczystym języku. Natomiast perspektywa kolejnego rozszerzenia oferty sklepu jest mizerna. Kierując się popularnością obecnych usług można wywnioskować, że następne na półki trafią filmy albo muzyka. Tymczasem najbliższe sercu naszej redakcji magazyny pozostaną w sferze marzeń.

No ale chwileczkę, czy aby na pewno są nam potrzebne? Otóż niekoniecznie, bowiem w Google Books mamy możliwość dodawania własnych pozycji. Jednak są pewne ograniczenia. Obecnie obsługiwane formaty plików to EPUB i PDF. Tego typu plików możemy przesłać do 1000, a ich rozmiar nie może przekroczyć 50MB. Warto też dodać, że pliki nie mogą posiadać zabezpieczeń DRM.

Z której strony by nie patrzeć nasz Android Magazine nadaje się do tego znakomicie. Zatem jak go dodać do biblioteki? To bardzo proste. Jako, że obecnie pliki można przesyłać tylko ze strony internetowej, a nie bezpośrednio z aplikacji Książki Play, na początku musimy zalogować się do swojego konta na stronie: https://play.google.com/books/.

image

Gdy naszym oczom ukaże się się taki widok, klikamy przycisk Prześlij. W tym momencie Google daje nam do wyboru import plików bezpośrednio z komputera lub z dysku Google Drive. W pierwszym przypadku plik wybieramy za pomocą menadżera plików bądź przeciągamy ikonkę bezpośrednio na pole otoczone przerywaną linią.

image

W drugim przypadku zobaczymy wszystkie foldery i pliki na naszym wirtualnym dysku. Po zaznaczeniu interesującego nas pliku (możliwe jest też przesyłanie kilku plików naraz), klikamy przycisk Wybierz. Jeśli nie możecie wybrać plików EPUB lub PDF z Dysku Google, spróbujcie pobrać je na komputer i dopiero stamtąd przesłać.

image

Po wykonaniu wszystkich kroków pliki zostaną przesłane do naszej biblioteki, lecz zanim tak się stanie muszą zostać przetworzone. Ta operacja według Google może potrwać nawet godzinę w zależności od wielkości pliku. Przy przesyłaniu pliku za pomocą Google Drive w moim przypadku cały proces zakończył się w ciągu minuty. Wtedy też powinno się pojawić powiadomienie na naszych urządzeniach, że plik został dodany do biblioteki i można już go pobrać. W wypadu gdyby powiadomienie się opóźniało należy na ekranie głównym aplikacji Książki Play wybierać Menu > Odśwież. Po szczęśliwym pobraniu pliku możemy cieszyć oko takim oto efektem 3D.

image

Życzę Wam przyjemnego zapełniania biblioteki!