Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Galaxy Note III – czas na podsumowanie!

Premiera najnowszego tabletofonu serii Note nadchodzi wielkimi krokami. Urządzenie ma zostać zaprezentowane już 4-tego września na gali Samsung Unpacked Episode 2 w Berlinie. Czas najwyższy podsumować to co już wiemy o Galaxy Note III oraz to co jeszcze pozostaje dla nas tajemnicą.


Ekran

Przez ostatnich parę miesięcy blogi technologiczne podawały różne informacje dotyczące ekranu, jaki znajdzie się w Note III. W szczytowym momencie portale podawały aż trzy rozmiary 5.5, 5.7 oraz 6 cali. Na parę dni przed premierą jestem już prawie pewny, że wielkość ekranu we wszystkich wariantach urządzenia to 5.7” Super AMOLED HD, a potwierdzona przez UAProf rozdzielczość to 1920×1080. Wygląda na to, że w tej wersji phabletu nie ujrzymy jeszcze tzw. Flexible Display, a szkoda – była by to miła niespodzianka dla całego technologicznego świata.

SoC (System-On-Chip)

Z potwierdzonych informacji wiemy już, że Galaxy Note III będzie sprzedawany w dwóch wersjach. W Europie seria SM-N900 będzie napędzana najnowszym dzieckiem Samsunga – 8-śmio rdzeniowym Exynos 5420 o zegarze 1.8 GHz z grafiką ARM Mali T628. Natomiast sercem modelu SM-N9005 będzie najmocniejsza wersja SoC-a firmy Qualcomm – Snapdragon 800 (8974) o zegarze 2.3 GHz i grafiką Adreno 330. Wiemy także, że na rynku amerykańskim sprzedawana będzie jedynie wersja z Snapdragonem.

Pamięć operacyjna (RAM)

Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, to przez blogi przewija się tylko niepotwierdzona informacja o wbudowanych 3 GB pamięci RAM. Osobiście trzymam kciuki za tę informację, ponieważ większa ilość RAM może jedynie poprawić działanie aplikacji oraz prace w multitaskingu.

Pamięć wbudowana

Dostępne warianty to 16 oraz 32 GB i prawdopodobnie także, w wybranych krajach ukaże się wersja 64 GB. Oczywiście poza tym, co dostarczy producent, wszystkie wersje Galaxy Note III posiadać będą slot na karty SD pozwalające na rozszerzenie jej o dodatkowe 64 GB.

Łączność

Note III posiadać będzie najnowszy chip z firmy Broadcom – BCM4339, który zapewnia łączność WiFI w standardach a/b/g/n/c w trybie Dual Band (2.4 GHz i 5 GHz), oraz Bluetooth 4.0 LE. Jeśli zaś chodzi o LTE – zarówno Snapdragon 800 jak i Exynos Octa 5420 zapewniają łączność w tej technologii, także możemy założyć, że wszystkie wersje GN III będą wspierać LTE.

Kamera

Ostatnie doniesienia wskazują na to, że Note III posiadać będzie 13-megapikselową kamerę (prawdopodobnie tę samą jaką znajdziemy w Galaxy S 4), wspierającą Auto-Focus, LED-owy Flash oraz sprzętową stabilizację obrazu. Przednia kamera pozwalać będzie na robienie zdjęć i przeprowadzanie rozmów wideo w rozdzielczości 2 megapikseli.

Czytnik linii papilarnych

Z informacji, jakie udało mi się uzyskać z centrum testowania oprogramowania dla urządzeń firmy Samsung, w ostatnich wersji firmware testowego, sterownik czytnika linii papilarnych został wyłączony. Jeśli nie teraz, to czy możemy się spodziewać kolejnych wersji Note III, wyposażonych w dodatkowe funkcje, tak jak w przypadku Galaxy S 4. Tego zapewne dowiemy się wkrótce.

System operacyjny

Galaxy Note 3 we wszystkich dostępnych wersjach będzie działał pod kontrolą najnowszej wersji systemu Android – 4.3

Czy urządzenie, jakie zaprezentuje światu Samsung, wyznaczy nowe kierunki i trendy w rodzinie tabletofonów? Czy będzie mógł konkurować z topowymi urządzeniami innych producentów, takimi jak Sony Haomi (Xperia Z1) czy HTC One Max? Czy południowo koreański gigant technologiczny zaskoczy nas funkcjami i rozwiązaniami, które nie zdążyły wyciec do sieci? Dowiemy się już 4 września!

 

Autor: Adam Lange

Uważny obserwator. Pasjonat i ewangelista nowych technologii. Z systemami mobilnymi związany od 2003 r, zawodowo i hobbystycznie.