Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Ciekawe badanie Samsunga: dlaczego europejczycy nie ćwiczą?

Patrząc na rozwój smartfonów można odnieść wrażenie, że są to urządzenia kierowane do osób dbających o swoje zdrowie. Samsung ma swój S Health, HTC partneruje z Fitbit, wszystko po to, aby ułatwić nam, konsumentom, życie. Tylko, ile osób z tego korzysta?

Ponad 60% Europejczyków stara się dbać o swoje zdrowie – taką informacją zaczyna się podsumowanie wyników badania. Jeśli chodzi o nasz kraj, CBOS w 2013 roku pokazało, że nie odbiegamy od normy – również mowa o ponad 60% Polaków. Schody zaczynają się, gdy przychodzi do opisywania tego, co tak naprawdę ankietowani robili, aby o to zdrowie zadbać. Okazało się, że tylko połowa z nich podejmuje odpowiednie kroki.

Na zlecenie Samsunga sprawdzono również to, czy urządzenia pomagające w sporcie cieszą się popularnością. Ponad jedna czwarta ankietowanych korzysta z takich gadżetów do pomiaru wyników i zapisywaniu danych, co ma pomagać w osiągnięciu celu – zazwyczaj utraty na wadze, ale także zwyczajne utrzymywanie kondycji czy przygotowanie do maratonu. Co ciekawe, ponad połowa pytanych osób stwierdziła, że zarówno urządzenia jak i aplikacje, z których korzystają (lub korzystali w przeszłości) były dla nich rozczarowaniem, co prowadziło do rezygnacji z określonych celów.

Coś w tym jest. Swoją przygodę z bieganiem rozpocząłem podczas testu Samsunga Galaxy S 4, początkowo tylko po to, żeby sprawdzić wbudowany S Health. Aplikacja okazała się nie być tym, czego oczekiwałem i dopiero po przetestowaniu kilku pozycji pozostałem z RunKeeperem. Jednak nawet on nie był bez wad – zdarzało się, że bieg nie rejestrował się, albo z jakiegoś powodu pokazana była zupełnie inna trasa. Jeśli największą motywacją dla kogoś jest zdobywanie kolejnych odznaczeń w aplikacji, takie błędy mogą faktycznie zniechęcić.

Wyniki badań są trochę niepokojące, dlatego, moim zdaniem, popularyzacja aplikacji fitnessowych jest bardzo ważne. Ważne również, żeby były one dopracowane i faktycznie motywowały do ćwiczeń. Samsung zdaje się mieć podobne podejście i właśnie dlatego do każdego kupionego S5 dodawał swoją opaskę – Galaxy Fit. Również sam smartfon został zaprojektowany tak, aby zachęcać do ruchu.