Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Wysyp nowości od Sony na IFA 2014

Od pojawienia się na rynku Xperii Z nie minęły nawet dwa lata. Tymczasem swoją premierę miała już czwarta iteracja tego modelu – nazwana Z3. Co ciekawe, będzie dostępna w trzech rozmiarach.

Sony próbowało już takiej taktyki wcześniej. Z1 była dostępna w dwóch rozmiarach: 5″ oraz 4,3″. Z2 można było kupić jako 5,2-calowy smartfon albo 10,1-calowy tablet. Jak już wspomniałem, Z3 ma trzy wersje – 5,2″, 4,6″ oraz 8″.

Pod maską każdego z tych urządzeń znajdziemy Snapdragona 801 i 3 GB pamięci RAM. Ten sam układ, który znajdziemy w „zet-dwójkach”, ale podkręcony o 0,2 GHz (do 2,5). Xperia Z3 posiada również ten sam 5,2-calowy wyświetlacz Full HD i te same aparaty. Gdzie więc zmiany? Znajdziemy je w obudowie. Krawędzie telefonu zostały nieco zaokrąglone, przez co smartfon powinien wygodniej leżeć w dłoni. Pojawiły się nowe kolory – Copper oraz Silver Green, niestety zniknął Purple. Wreszcie, Z3 posiada cetryfikat IP68 (a nie 58, jak poprzedniczka). Jeśli więc w Z2 irytuje Was limit 1,5 metra, na który można zanurzyć się z telefonem, Z3 może być telefonem dla Was; z nią zejdziecie na nawet 2 metry. Nowy flagowiec od Sony jest również lżejszy (152 gramy vs. 163) i smuklejszy (7,3 mm zamiast 8,2). Pokazany na IFA 2014 telefon ma również nieco mniejszą baterię – 3100 mAh zamiast 3200. Mimo to, Sony twierdzi, że Z3 wytrzyma na jednym ładowaniu dwa dni. Po testach Z1 ciężko mi podważyć ich zdanie.

01_Xperia_Z3_White_Group

Drugi wariant Z3 nazywa się Compact. Jeśli ktoś ma skojarzenia z modelem Z1 Compact, to intuicja dobrze mu służy, bowiem Z3 Compact jest następcą tego modelu. Jest to nic innego jak Xperia Z3 zapakowana w mniejszym opakowaniu. Przekątna wyświetalacza w Compact wynosi 4,6″, ale szerokość i wysokość w porównaniu do Z1C pozostały praktycznie takie same. Rozdzielczość ekranu wynosi dalej 1280×720, co na dobrą sprawę nie jest niczym złym. Mniej pikseli do wyświetlania oznacza szybsze działanie systemu i dłuższą pracę na baterii.

36_Xperia_Z3_Compact_Mandarin_Group

Ostatnią inkarnacją Z3 jest Z3 Tablet Compact (Sony powinno zatrudnić jakiegoś eksperta ws. nazw). Tablet ma 8-calowy wyświetlacz o przekątnej 1920×1200 i wyróżnia się smukłą obudową – zaledwie 6,4 mm grubości. Tak, to nawet mniej niż Galaxy Tab S. Oczywiście, tak jak cała rodzina Xperia Z, tablet jest wodoodporny.

05_Xperia_Z3_Tablet_Compact_Water

Wszystkie trzy urządzenia działają w oparciu o Androida 4.4.4 zmodyfikowanego przez Sony. To mogłaby być zła wiadomość, gdyby nie fakt, że Japończycy wyciągnęli lekcję i znacznie odchudzili nakładkę. Jest teraz schludniejsza i działa szybciej. Tak przynajmniej twierdzą Ci, którzy widzieli już sprzęty – nasze zdanie tradycyjnie poznacie, gdy dorwiemy nowe Xperie.

Moim zdaniem, Sony od zawsze miało potencjał na zrobienie idealnego urządzenia z Androidem. Wszystkie ich flagowce miały zdumiewające aparaty, były świetnie zaprojektowane i wykonane z materiałów najwyższej jakości, a bateria pozwalała na długie godziny korzystania. Zawsze jednak było jakieś „ale”. Czy wraz z rodziną Z3 nie będziemy mieli na co narzekać? Tego nie wiem, ale wszystkie trzy urządzenia (szczególnie Z3 Compact) zapowiadają się fantastycznie.

Szczególnie, że Sony ma asa w rękawie, jeśli jesteś użytkownikiem PS4. Funkcja, o której mówię nazywa się PS4 Remote Play i powinna być doskonale znana posiadaczom PS Vita. Pozwala ona na granie w gry z PS4 na telefonie lub tablecie korzystając z pada DualShock. Pomimo, że jestem wierny Xboksowi to muszę przyznać, że PS4 Remote Play może być kartą przetargową w walce o klienta.

Jeśli gry nie zadziałają, to w sklepie obok nowych Xperii będą czekać na klientów nowe urządzenia noszone od Sony – Smartwatch 3 oraz SmartBand Talk. Pierwsze z nich to zegarek, trzeci stworzony przez inżynierów z Minato, ale po raz pierwszy wykorzystujący Android Wear. Nie zachwyca on wyglądem, ale może zachwycić czymś innym. Egzemplarze na IFA były włączone w trybie pokazowym: nie można było przetestować systemu na sprzęcie. To dlatego, że Smartwatch 3 przyniesie coś nowego do świata Android Wear. Informacja prasowa mówi o pierwszym urządzeniu przystosowanym do najnowszej aktualizacji systemu. Co to będzie? Przekonamy się. Kiedyś.

03-SmartWear-overlay-862a7a7451f4e492ba8ccea8c29bb969

SmartBand Talk to z kolei następca opaski fitnessowej od Sony o podonej nawie. Od poprzedniczki wyróżnia się ekranem e-ink, na którym wyświetla informacje przydatne na co dzień, takie jak liczba kroków czy tytuł odtwarzanej właśnie piosenki. Malutka bateria wystarczy na trzy dni użytkowania, a ponowne naładowanie zajmie około godziny.

Widać, że Sony odrobiło zadanie domowe i przyjechało na targi przygotowane. Moim zdaniem zaprezentowali naprawdę świetny sprzęt z ciekawymi funkcjami. Pytanie tylko, czy klienci to docenią?