Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Plan wdrażania Androida 5.0 Lollipop

Smartfony z Androidem nie słyną z szybkości otrzymywania aktualizacji do nowej wersji systemu. Nawet Nexusy, które są urządzeniami prosto od Google mają z tym problemy. Niestety, tak już jest i trzeba się z tym pogodzić. Producenci jednak z roku na rok poprawiają się – jak więc będzie tym razem?

Nexusy

Android 5.0 trafi do wszystkich Nexusów zaprezentowanych od 2012 roku włącznie. Aktualizacja miała być dostępna 3 listopada, ale ze względu na problemy została opóźniona do 12 – czyli tej środy.

LG

Tegoroczny czarny koń. Pamiętacie, kiedy Google ogłosiło Nexusa 4 tworzonego przy współpracy z LG? Krążyły wtedy żarty, że będzie to pierwszy Nexus, który nie dostanie aktualizacji do kolejnej wersji, właśnie przez producenta. Cóż, Optimus 2x na aktualizację do Ice Cream Sandwich czekał „zaledwie” 1,5 roku. Jednak Koreańczycy wyciągnęli wnioski i obiecali aktualizację do 5.0 dla LG G3 w tym tygodniu. Tak, praktycznie w tym samym terminie co Nexusy! Co ciekawe, aktualizacja rozpocznie się od Polski.

android-5.0-lollipop-na-lg-g3-100181

HTC

O tym, że HTC ma zamiar wprowadzać najnowszego Lollipopa na swoje słuchawki w przeciągu 90 dni wiedzieliśmy już w dniu prezentacji (wtedy jeszcze) Androida L. Jakiś czas temu serwis AndroidAuthority dotarł do bardziej konkretnych dat, kiedy Lizaka dostaną użytkownicy sprzętów tajwańskiego producenta.

Wcześniej wspomniane 90 dni dotyczą oczywiście flagowych modeli z serii One – M7 (pokazany w 2013 roku) oraz aktualny M8. Te smartfony mają dostać aktualizację na przełomie listopada i grudnia, czyli za kilka tygodni.  Haczyk? Data dotyczy tylko wersji Google Play Edition, czyli działających na czystym Androidzie. Modele z nakładką Sense powinny zostać zaktualizowane na przełomie stycznia i lutego 2015 roku.

Następnie w kolejce czekają Desire EYE, Butterfly 2, dual-simowe wersje One’ów oraz One E8. Tutaj mówimy o jakimś dniu mieszczącym się w terminie styczeń-marzec 2015. One Mini 2 oraz Desire 816 będą aktualizowane jako następne, najpóźniej w kwietniu. Jako ostatnie Androida 5.0 otrzymają One Max, One Mini oraz Butterfly S – do maja 2015 roku.

Cały proces aktualizacji zajmie więc HTC pół roku. Z jednej strony to dobrze, że firma pamięta o starszych urządzeniach. Z drugiej natomiast, ten czas jest bardzo długi. Jedyne wytłumaczenie, które przychodzi mi do głowy, to poważne przeprojektowanie nakładki Sense, tak aby jeszcze bardziej pasowała do realiów Material Design. Mam nadzieję, że w tej ostatniej kwestii Tajwańczycy staną na wysokości zadania.

Samsung

W przeciwieństwie do HTC, Samsung nie podał konkretnych dat kiedy możemy spodziewać się Androida Lollipop i na jakie urządzenia będzie dostępny. Rąbka tajemnicy uchyla serwis SamMobile, który dotarł do plików z systemem i zainstalował go na Galaxy S5 oraz Galaxy S4. Pozwala to śmiało założyć, że te dwa telefony, oraz ostatnie phablety (Note 3 oraz 4) Lollipopa dostaną. Kiedyś. Na poniższym wideo możecie zobaczyć uaktualnioną wersję TouchWiza dla Androida 5.0. Warto pamiętać, że Samsung ciągle pracuje nad nakładką a ja liczę, że zostanie ona przystosowana do filozofii Material Design – bo póki co na to się nie zapowiada.

Motorola

W przypadku amerykańskiego producenta sprawa jest prosta. Motorola zdecydowała się na używanie praktycznie czystego Androida z kilkoma drobnymi zmianami, dlatego aktualizacje wypuszcza bardzo szybko. Poprzednia Moto X dostała KitKata przed Nexusem 4, zaś wybrani posiadacze tegorocznego modelu mogli cieszyć się Lollipopem już w zeszłym tygodniu. Prawdopodobnie był to kontrolowany wyciek, jednak pokazał, że system jest już gotowy i czeka na ostatnie szlify. Motorola potwierdziła również, że zarówno poprzednia X, jak i obie generacje G oraz model E dostaną Lollipopa.

Sony

Na Androida 5.0 posiadaczom Xperii przyjdzie poczekać do początku przyszłego roku. Wtedy to proces aktualizacji rozpocznie się od serii Z2 oraz Z3, następnie Z1 oraz na końcu Z. Gdzieś pomiędzy Sony planuje wcisnąć modele z serii L. Jedynym wyjątkiem będzie tutaj model Sony Z Ultra, który pracuje pod kontrolą czystego Androida – niestety, Sony nie podaje konkretnych dat, ale z pewnością Lizak będzie dostępny na tym wielkim phablecie przed końcem tego roku. Warto zauważyć, że oficjalny program Sony – Sony AOSP Program – pozwala na instalację czystej wersji Lollipopa już teraz. Jest to wersja beta oprogramowania dostępna dla Z1, Z2 oraz Z3.

Wygląda więc na to, że z początkiem 2015 roku wszystkie flagowce będą działały w oparciu o Androida Lollipop. Naprawdę liczę, że producenci wykorzystają ten czas aby dostosować swoje nakładki nawet nie tyle pod wygląd Material Design, co pod filozofię stojącą za tą nowością. Nie przesadzę jeśli powiem, że to największa zmiana w Androidzie od Project Butter; zmiana, która przyciągnie jeszcze więcej osób do Zielonego Robocika. Przykład LG pokazuje, że pośpiech nie popłaca. Obyśmy się nie rozczarowali w styczniu.

Źródło grafiki tytułowej: SlashGear

  • Behinder

    Samsung mógłby w koncu dać sobie spokoj z Lizakiem i w koncu napisać tego Tizena ;)