Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Lens Blur na Galaxy S5 – aparat Samsunga vs. Google Camera

Google niedawno wpuścił wolnostojącą aplikację Aparat do Google Play i po paru intensywnych testach tego programu na HTC One byłem mocno zawiedziony… Szczególnie funkcją Lens Blur. Skoro mam jednak pod ręką Samsunga Galaxy S5, który potrafi robić zdjęcia przy znacznie wyższej rozdzielczości i przy okazji ma własną implementację tej funkcji, to chciałem na szybko sprawdzić jak się porównują oba rozwiązania.

Screen Shot 2014-04-29 at 10.38.04

Zrobiłem dwa zdjęcia iPhone’a z tłem znajdującym się ładnych kilka metrów niżej – obiekt powinien być wyraźny i ładnie się odznaczać dzięki różnicy w odcieniach. Powyżej widzicie 100% crop ze zdjęcia wykonanego Galaxy S5 za pomocą aplikacji Google Camera. Obrazek wynikowy ma rozdzielczość 2048×1152 i waży 923 KB (czyli ma około 2.35 MP). Niestety widać na brzegach iPhone’a, że średnio sobie radzi z oddzielaniem tła, a niska rozdzielczość zdjęcia (w ustawieniach ustawiona najwyższa jakość oczywiście) w tym nie pomaga. Palce również są na brzegach raz ostre, a raz nie. Plamka pomiędzy kciukiem, a telefonem to kolejne anomalia.

Screen Shot 2014-04-29 at 10.38.20

A oto 100% crop ze zdjęcia wykonanego aplikacją Aparat od Samsunga. Rozdzielczość ma znacznie wyższą, bo aż 5312×2988 i waży 21.2 MB (około 15.87 MP). Jakość niestety nie jest wiele lepsza, chociaż po zmniejszeniu do rozsądnych 6-8 MP prawdopodobnie można by jeszcze coś z niego wyciągnąć. Program niestety, dla odróżnienia od wersji Google’owej, dodaje aureolkę do obiektów ostrych. Niezależnie od zdjęcia i tematu zawsze uzyskiwałem taki sam efekt, ale nie wiem czy jest to zamierzone czy po prostu bug. Mam nadzieję, że to drugie.

* * *

Niestety ta funkcja jeszcze nie jest gotowa i szkoda, że wszyscy pośpieszyli się z jej wypuszczeniem zanim nie została należycie dopracowana. Tymczasem nie będę z niej więcej korzystał, bo nie ma to najmniejszego sensu.

Autor: Wojtek Pietrusiewicz

Przepada za zielonymi i kwaśnymi jabłkami, uwielbia motoryzację i fascynuje się fotografią. @morid1n na Twitterze, @moridin na App.Net.

  • Takie zdjęcia nigdy nie wyjdą dobrze bez przyzwoitego obiektywu optycznego, soft na komórce może co najwyżej dokonać automatycznego retuszu