Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Nokia X2 pokazana – drugie podejście Microsoftu do Androida

O tym, że Nokia (obecnie Microsoft Mobile) pracowała nad urządzeniem z Androidem wiedzieliśmy od jakiegoś czasu. Wreszcie, w lutym tego roku firma pokazała trzy wersje swojej Nokii X. Łagodnie mówiąc, telefon nie zachwycał. Nic dziwnego, że po czterech miesiącach poznaliśmy jego następcę.

Pierwsza generacja Nokii X miała pozwalać na dostęp do świata smartfonów za niewielkie pieniądze. Niestety, koszty cięto na wszystkim, więc telefon po wyjęciu z pudełka działał powoli. Do tego mały, 4-calowy wyświetlacz, tragiczny aparat 3-megapikselowy i brak kamerki z przodu. Tych wad nie miała Nokia XL. Niestety, przez swój 5-calowy ekran i kanciastą obudowę, XL miała ergonomię cegły. Sam wyświetlacz również nie zadowalał. Może i miał 5 cali przekątnej, ale rozdzielczość wynosiła zaledwie 480×800 pikseli.

Niezależnie od modelu, całość działała na Androidzie w wersji 4.1 (przypominam – smartfon z 2014 roku) przykrytym autorską nakładką Nokii. Interfejs urządzenia mocno przypominał więc Windows Phone, zaś niektóre funkcje zostały przejęte z linii Nokia Asha. Wszystkie usługi Google zostały zastąpione odpowiednikami od Nokii i Microsoftu.

Nokia X2 kontynuuje ten pomysł. Od poprzedniczki odróżnia ją ciut większy ekran (4,3″ przy takiej samej rozdzielczości), ciut szybszy procesor (1,2 GHz zamiast 1, ciągle jednostka dwurdzeniowa), 1 GB pamięci RAM. Poprawiono również sprawę kamer – z tyłu mamy do czynienia z 5 MPix, zaś z przodu pojawił się nieznanej jakości aparat. Nowy interfejs obsługiwany jest teraz przy pomocy dwóch przycisków (Dom i Powrót), zamiast jednego, jak to miało miejsce w X.

Microsoft chce sprzedawać Nokię X2 za 99 Euro netto. Na starcie dostępne będą trzy kolory: pomarańczowy, zielony oraz czarny. Z czasem pojawić mają się Nokie X2 w żółtym, białym oraz ciemno szarym. Cena wygląda zachęcająco, a smartfon będzie konkurował na rynku z, między innymi, Motorolą Moto E.