Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Allview V1 Viper S4G – Test smartfona z dual SIM i LTE ze średniej półki cenowej

Kilka tygodni temu otrzymałem do testów smartfon V1 Viper S4G od rumuńskiej firmy Allview. Chociaż marka posiada w swojej ofercie już ponad 20 różnych modeli telefonów, ja miałem z nią do czynienia po raz pierwszy. Urządzenie obsługuje dwie karty SIM i technologię LTE, co czyni z niego produkt dość niszowy. Czy Viper S4G okaże się liderem w tej kategorii?

Rozpakowanie

IMG_4640

Smartfon jest zapakowany w pudełko o dość nietypowym kształcie. Wewnątrz poza samym urządzeniem znajdziemy ładowarkę, kabel USB do ładowania, metalowe słuchawki dokanałowe z nieplączącym się kablem, baterię do telefonu o pojemności 1950mAh, instrukcję użytkownika, kartę gwarancyjną oraz folię ochronną na smartfon.

 

Budowa i design

Smartfon ma bardzo smukły design. Jego szerokość wynosi 70.7mm, długość 143mm, a grubość 6.9mm. Dzięki ramce ze stopu magnezu zastosowanej wewnątrz smartfona urządzenie jest sztywne, sprawia dobre pierwsze wrażenie, a telefon świetnie leży w dłoni.

Z przodu mamy 5-Mpx aparat z lampą błyskową, głośnik słuchawki i diodę powiadomień u góry. Poniżej znajduje się 5-calowy ekran HD w technologii IPS TFT pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 3 oraz przyciski: menu, home oraz wstecz.

Na dolnym boku smartfon posiada mikrofon i port microUSB, z prawej strony przyciski regulacji głośności i power, a u góry gniazdo słuchawkowe jack oraz drugi mikrofon. Z tyłu mamy 8Mpx aparat z autofokusem i lampą błyskową oraz głośnik na dole.

Tylna klapka jest ściągana poprzez podważenie na wycięciu przy porcie microUSB. Sama klapka jest wykonana z giętkiego plastiku, a Pod nią znajdziemy 2 sloty na karty microSIM, slot na kartę microSD umożliwiający rozszerzenie pamięci oraz miejsce na baterię.

 

Specyfikacja Techniczna

Allview Viper S4G, to telefon dual Sim wyposażony w czip Snapdragon 400 taktowany zegarem 1.2Ghz, grafikę Adreno 305, 2GB pamięci RAM i 16GB pamięci wewnętrznej rozszerzalnej przez slot na karty microSD. W smartfonie mamy technologie Bluetooth 4.0, Wifi, GPS oraz Glonass. Urządzenie posiada dwa sloty na karty microSIM i wspiera technologię LTE. W smartfonie nie znajdziemy modułu NFC lub wsparcia dla bezprzewodowego standardu ładowania Qi. W urządzeniu znajdziemy za to 16Gb pamięci wewnętrznej rozszerzalnej przez slot na karty microSD

Smartfon pracuje pod kontrolą dość leciwego Androida 4.4.2 ze skórką od firmy Allview. W teście wydajności Antutu urządzenie uzyskało dość słaby wynik wynoszący 17194 punktów. Podczas normalnego użytkowania zdarzają się lagi w interfejsie, a niektóre z najnowszych tytułów gier takich jak np. Modern Combat 5, czy Deus Ex The Fall nie jest wspieranych.

Bateria o pojemności 1950mAh zapewnia cały dzień pracy o umiarkowanej intensywności. Czas pracy na ekranie przy włączonym LTE wynosił ok. 3 godzin, a gdy telefon przez większą część czasu znajdował się w zasięgu sieci Wi-Fi około 4 godzin.

 

Aparat i Zdjęcia

Główny 8-Mpx aparat jest dość „humorzasty”. Chociaż potrafi robić bardzo ładne zdjęcia, to zdarza mu się prześwietlać fotografie i źle dobrać parametry. W telefonie nie znajdziemy żadnych ustawień manualnych, które ograniczają się tylko do lampy flash. Preinstalowaną aplikację wspiera funkcja Charmcam, która dodaje efekty makijażu do selfie, przekształca zdjęcia w pliki PDF oraz dodaje grafiki do fotografii.

Zdjęcia z przedniego aparatu Allview V1 Viper S4G wyglądają lepiej niż u większości konkurencji na rynku, a flash z przodu świetnie nadaje się do robienia zdjęć z mocno oświetlonym tłem lub nocnych selfie.

 

Podsumowanie

Liczba urządzeń dual sim na rynku jest dość ograniczona. Nie jestem jednak pewien, czy Allview Viper S4G to moja rekomendacja. Chociaż telefon posiada sporo zalet, takich jak: wygodny design, obsługa dwóch kart SIM i LTE, przedni aparat z flashem, ładny wyświetlacz, przydatne preinstalowane aplikacje oraz słuchawki i folia na ekran w zestawie; to liczba wad jest równie długa.

Po pierwsze tylna klapka lubi się palcować, następnie mamy słaby aparat, budżetową specyfikację, lagi w interfejsie, cichy głośnik do rozmów oraz przestarzałą wersję systemu Androida. Telefony pokroju Allview często nigdy nie otrzymują aktualizacji systemu, a świetna Motorola Moto G drugiej generacji z dual SIM, nie tylko kosztuje o 200pln mniej (ok. 800pln), ale również pracuje na najnowszej wersji Androida.

Allview Viper S4G został wyceniony na 1000pln, a urządzenie można kupić bezpośrednio na stronie producenta.

  • prowriov

    Bardzo fajna recenzja! Myślę że telefon warty wypróbowania.

  • Maciekk

    Artykuł może już trochę przestarzały ale dla osób które jeszcze z niego skorzystają warto sprostować że aktualizacje wychodzą już na bieżąco. Poza tym dodam od siebie: na żadne lagi w interfejsie się nie natknąłem, na głośnik nie narzekam, a na temat aparatu nie będę się wypowiadać ,ponieważ z niego niezbyt korzystam.