Android Magazine

Drukuj fotoalbum

Router FRITZ!Box 6840 LTE i FRITZ!DECT 200 – wrażenia

Jakiś czas temu mieliśmy okazję sprawdzić dwa urządzenia firmy AVM – niemieckiego producenta urządzeń sieciowych, którego produkty dostępne są m.in. w sieci Play. Sprawdziliśmy router FRITZ!Box 6840 LTE oraz inteligentne gniazdko FRITZ!DECT 200, które świetnie współpracują z dedykowanymi aplikacjami na iOS i oczywiście Androida.

Coraz popularniejsze stają się routery, które uwalniają nas od sieci kablowej lub światłowodowej. Routery te obsługują sieć LTE, więc urządzenie takie świetnie spisuje się tam, gdzie jest trudno o dostęp do standardowego Internetu, albo pozostał jedynie wybór operatora radiowego. Modem LTE może też posłużyć w sytuacji awaryjnej (dostęp do Internetu LTE w formie prepaid w Polsce to żaden kłopot), albo przysłużyć się osobom, które dość często się przeprowadzają i nie chcą się wiązać z żadnym operatorem na dłużej.

Router wyposażono w gigabitowe gniazda LAN i jedno gniazdo USB. Moduł sieci bezprzewodowej (WLAN 802.11 n) działa z częstotliwością 2,4 lub 5 GHz obsługując szybkość do 300 Mb/s.

fritzbox

 

Router wygląda dość klasycznie, chociaż bez wątpienia wyróżnia się kolorystycznie. Z przodu urządzenia znajdują się diody informujące o pracy urządzenia (zasilanie, LTE), stacji DECT i sieci bezprzewodowej. Do routera podłączymy analogowy telefon (za sprawą gniazda RJ11), automatyczną sekretarkę/faks. Oczywiście nie zabrakło gniazda USB, do którego możemy podłączyć np. dysk twardy pełniący rolę dysku sieciowego.

Wbudowany modem LTE działa w teorii do 100 Mb/s (50 Mb/s upload). Wiele oczywiście zależy od operatora. Router obsługuje ponadto bezprzewodową sieć dla gości, tryb kontroli rodzicielskiej czy dodatkową zaporę firewall.

Cieszy fakt, że AVM udostępnia szereg przydanych aplikacji, w tym odpowiadające za ustawienia sieci (zgodna z Material Design!);

do zdalnego zarządzania FRITZ!Box (ta jest już dużo brzydsza)

czy do przekształcenia telefonu/tabletu w domową kamerę.

Router działał zdecydowanie bezproblemowo, jednak należy się zastanowić, czy potrzebujemy wszystkich funkcji (w tym wielu raczej biznesowych) oferowanych przez FRITZ!Box z uwagi na stosunkowo wysoką cenę – ~1000 zł.

Pierwszy krok do stworzenia Smart Domu

FRITZ!DECT 200 to pierwsze inteligentne gniazdko marki AVM dla „Smart Home”.

Najważniejsze cechy?

  • FRITZ!DECT 200 przekształca FRITZ!Box w centrum zarządzania inteligentnym domem
  • Łatwa obsługa przez interfejs routera FRITZ!Box
  • Mierzy i optymalizuje zużycie energii oraz wysyła szczegółowe raporty
  • Szeroka gama zastosowań, od sterowania oświetleniem do zarządzania dowolnymi urządzeniami gospodarstwa domowego
  • Sterowanie za pomocą komputera, tabletu lub smartfona z dowolnego miejsca na świecie

20150715_001710

Gniazdkiem można sterować za pomocą komputera PC, tabletu, telefonu FRITZ!Fon czy smartfona posiadającego aplikację MyFRITZ!App. FRITZ!DECT 200 jest obsługiwany przez wszystkie modele routerów FRITZ!Box (w tym testowany FRITZ!Box 6840 LTE), które są wyposażone w stację bazową DECT z najnowszym oprogramowaniem FRITZ!OS.

W software znajdziemy odpowiednie okno, w którym mieści się lista inteligentnych gniazdek znajdujących się w naszej sieci. Wybranie któregoś z nich przeniesie nas do zaawansowanych ustawień. Możemy tam zdalnie włączyć i wyłączyć gniazdko, ustawić profil, harmonogram, sprawdzić statystyki poboru prądu i usunąć urządzenie z naszej sieci. Co ciekawe możemy „zamówić” raporty (dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne) z zużycia energii.

Jakość wykonania oceniam pozytywnie i dodatkowo na pochwałę zasługuje prosty i intuicyjny interfejs (zarówno webowy, jak i w aplikacji). Minusem może być wielkość urządzenia, które blokuje drugie gniazdko w podwójnym gniazdku. Cena też nie należy do najniższych – inteligentne gniazdko AVM kosztuje ~200 zł.

 

Autor: Bartosz Dul

Lubię pisać, lubię Androida, lubię muzykę, rower i nie pochłaniam kawy. Prowadziłem Android.com.pl, współprowadziłem jeden z największych blogów tech. w Polsce - Komórkomania.pl. Redaktor naczelny AndroidMagazine.pl